Ida-Virumaa mitmete tervishoiuasutuste juures alustasid 1. aprillil tööd kümme tervisejuhti, kelle eesmärk on toetada piirkonna elanikke, kes vajavad pikema aja jooksul nii tervishoiu- kui ka sotsiaalteenuseid.
Tegemist on integreeritud sotsiaal- ja tervishoiuteenuste arendamise pilootprojektiga VESTA, mis lahti kirjutatuna tähendab Valdkondade ülene Sotsiaal- ja Tervishoiuteenuste Toetus ja Abi. Projekt on Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu ja Sotsiaalministeeriumi algatatud pilootprojekt, mida rahastatakse Õiglase Ülemineku Fondist. Projektis osalevad mitmed Ida-Virumaa tervishoiuasutused ja kohalikud omavalitsused. Tervisejuhid töötavad erinevates tervishoiuasutustes üle maakonna, viis neist Narva piirkonna ja viis Kohtla-Järve tervishoiuasutuste juures.
Uue algatuse eesmärk on pakkuda järjepidevat ravi ja sotsiaalset tuge Ida-Virumaa inimestele. Keskseks sihiks on toetada inimesi krooniliste haigustega toimetulekul vähendada dubleerimist, parandada tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna koostööd, muutes teenused patsiendikesksemaks ning vältida dubleerimist tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemis.
VESTA loob tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna spetsialistidest ühtse meeskonna, et pakkuda abivajajatele just tema vajadustele vastavat tuge. Koostöös tegutsevad perearstid, pereõed, eriarstid, sotsiaaltöötajad, kogukond ja pereliikmed.
Teenust juhib tervisejuht – spetsialist, kes koordineerib inimese abivajaduse põhjal teenuseid ja toetab teda tervisega seotud otsustes. Teenuse osutamisega alustatakse kuu aja pärast, 1. mail.
Tervisejuhtide töökohad Kohtla-Järve piirkonnas: Ida-Viru Keskhaigla, Järve Tervisekeskus, Ahtme Esmatasandi Tervisekeskus, Tervisekeskus Corrigo Jõhvis.
Tervisejuhtide töökohad Narva piirkonnas: Narva Haigla, Narva Perearstikeskus, Sillamäe Tervisekeskus (Perearstide Keskus Neeme).
Projekti koordineerib Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit koostöös Sotsiaalministeeriumi ja mitmete tervishoiuasutustega. Kompetentsikeskusena on kaasatud Viljandi Haigla, kelle kogemus PAIK projekti elluviimisel annab väärtusliku tuge ka Ida-Virumaa teenuste arendamisel.
See on oluline samm hoolduse koordinatsioonimudeli rakendamisel, mille eesmärk on muuta tervishoiu- ja sotsiaalteenused patsientidele kergemini kättesaadavaks ja paremini koordineerituks.
VESTA pilootprojekt on rahastatud ÕÜF meetmest „Ühiskondlikku muutust toetavate
sotsiaal- ja tervishoiuteenuste arendamine Ida-Virumaal”.