Infektsioonikontrolli teenistuse direktor dr Natalia Nikitina
15-22. maini toimub järjekordne üleeuroopaline HIV ning B- ja C- hepatiitide testimise nädal, mille eesmärk on teadvustada testimise olulisust ning haiguste varajase avastamise soodsat mõju. Testimise nädal toimub 2 korda aastas – sel aastal on kevadine testimisnädal 15-22. mail ja sügisel 20-27. novembril.
2022. aastal diagnoositi Eestis 250 uut HIV-i juhtu. Heast üldisest testimise tasemest hoolimata elab Eestis hinnanguliselt ligi tuhat inimest, kellel ei ole HIV-nakkus veel diagnoositud. Hilise diagnoosimise tõttu hilineb ravile pöördumine, halveneb elukvaliteet ja suurenevad ravikulud. Peale selle levitavad inimesed, kes oma nakkusest ei tea, HIV-i palju suurema tõenäosusega kui teadlikud nakatunud.
Viirushepatiidid võivad oluliselt kahjustada maksa viies selle kärbumiseni või põhjustada maksavähki. Lisaks võib C-hepatiidiviirus põhjustada ka mitmeid teisi haigusi nagu krooniline neeruhaigus, nahahaigused, vereloomekasvaja, autoimmuunhaigused, vaimse tervise probleemid jne.
Infektsioonikontrolli teenistuse direktori dr Natalia Nikitina (pildil): "B-hepatiiti saab ennetada vaktsineerimisega, kuid C-hepatiidi ennetamiseks vaktsiini ei ole, küll aga on selle viiruse jaoks olemas efektiivne ravi, mistõttu on nakatunute üles leidmine eriti oluline." Dr Nikitina lisab, et meie haigla testib sellel nädalal C-hepatiidi suhtes kõiki hospitaliseeritud patsiente, kellel on tõusnud ALT näitajad.