"Raju doonoriks!" heategevusprojekt kutsus verd loovutama

13. septembril toimus kampaania "Raju doonoriks!" heategevusprojekt, kus lisaks Tallinna, Tartu ja Pärnu verekeskustele oli kaasatud ka Ida-Viru Keskhaigla vereteenistuses. Kokku käis keskustes verd andmas 75 võitlusspordifänni.

Projekt „Raju doonoriks" on Eesti sportliku vabavõitluse liiga Raju, Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse, Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskuse, Pärnu Haigla veretalituse ja Ida-Viru Keskhaigla vereteenistuse heategevusprojekt, mille eesmärgiks on teadvustada avalikkusele veredoonorluse ja tervislike eluviiside tähtsust, kutsuda inimesi üles verd andma ja arendada võitlussportide tuntust Eestis. Ida-Viru Keskhaigla vereteenistus osales nimetatud projektis esimest korda.

Kui Tallinnas ja Tartus olid doonoriks registreerunud üle veerandsaja inimese, siis Kohtla-Järvel oli registreerunuid sel korral vaid kaks. Üks osalenutest, ettevõtmise eestvedaja Ott Tõnisaar märkis, et kampaaniat korraldatakse juba neljandat korda – eelmine kord oli kevadel, kui verd toodi annetama üle saja inimese. Tõnisaar selgitas: „Kuna võitlussporti teatakse Eestis pigem negatiivsete müütide kaudu, siis soovisid organisaatorid kampaania käigus näidata inimestele, et võitlussportlased on tegelikult tavalised inimesed, kes on endale valinud harrastamiseks ühe põneva ja omapärase spordiala.”

“Doonorlus on lihtne, võtab vähe aega ja ei nõua rahalisi väljaminekuid. Samas on see üks reaalne tegu, millega inimene saab teisi aidata,” lisas teine verd loovutama tulnud doonor Kaspar Kraav.

"Doonorlusest saavad kasu patsiendid haiglas, kellele on verd vaja seoses traumade või operatsioonidega. On ka inimesi, kelle keha ei tooda ise vererakke. Me ei saaks kedagi neist aidata, kui poleks olemas doonoreid," kommenteeris doonorluse tausta SA IVKH vereteenistuse vanemõde Tamara Šeiko. Ta lisas: "Mida pikem on doonorite nimekiri, seda rohkem saame ka suurte õnnetuste puhul elusid päästa. Oleme kindlasti huvitatud nimetatud projektis jätkama ja valmis omapoolselt teavitama potentsiaalseid doonoreid."

20.09.2012

SA Ida-Viru Keskhaigla | Tervise 1, 31025 Kohtla-Järve | Privaatsusinfo