Silmahaiguste õe iseseisva vastuvõtu kabinet sai tegevusloa

Haigekassa toetas SA IVKH taotlust saamaks tegevusluba silmahaiguste õe iseseisva vastuvõtu korraldamiseks. Septembrist alates töötab silmahaiguste õe iseseisva vastuvõtu kabinet Sillamäe polikliinikus, mõne kuu jooksul avatakse sarnane teenus ka Puru ja Kohtla-Järve polikliinikus.

Ida-Viru maakonnas on palju haigeid, kellel on diagnoositud glaukoom ning patsientide arv on oftalmoloogia valdkonnas suurenenud väga kiiresti.

Seoses sellega, et oftalmoloogide juurde on järjekord pikk, siis paljud galukoomihaiged ei saa koheselt nõu ning tunnevad end abituna. Kuna arsti vastuvõtu ajal tegeleb nõustamise ja silmarõhu mõõtmisega õde, siis otsustati järjekordade vähendamiseks alustada õe iseseisva vastuvõtuga.

Tulenevalt sellest pöördus SA IVKH Haigekassa poole saamaks tegevusluba silmahaiguste õe iseseisva vastuvõtu korraldamiseks. 14.juunil 2012.a saadi Haigekassalt luba tegevuse alustamiseks.

Õe tegevus hakkab toimuma silmaarsti kontrolli all. Vastuvõttu läbi viiv õde on saanud väljaõppe ning omab kõrgharidust. Oma vastuvõtu ajal õde:

  • mõõdab silmarõhku;
  • kontrollib nägemist;
  • nõustab;
  • suunab patsiente uuringule, kui viimast pole ammu tehtud.

Olulisem töö osa on nõustamine, sest nagu näitab praktika, on hea sõna kõige parem ravi. Küsimuste korral või kui patsiendil on tõsised muutused, saab õde igal hetkel konsulteerida kas osakonna- või valvearstiga.

Septembrist alustas tööd silmahaiguste õe iseseisva vastuvõtu kabinet Sillamäe polikliinikus, kuna seal oli vajadus kõige suurem, sest arst võtab vastu vaid kaks korda nädalas. Plaani kohaselt avatakse sarnane kabinet Puru polikliinikus oktoobris ning Kohtla-Järvel jaanuaris.

SA IVKH-s nõustavad õed iseseisvalt nii suitsetamisest loobumist, diabeetikut ja tema perekonda. Haavaõed annavad nõu krooniliste haavanditega patsientidele ning teevad haavaravi, haavahooldust ja muud. Ämmaemandad teevad vastuvõtte rasedatele. Lisaks on iseseisvad teenused kooliõdedel ja koduõdedel. Õendustegevuse laiendamine ja arendamine õenduskompetentsuse piirides on vähendanud mitmeski valdkonnas arstide töökoormust.

28.09.2012

SA Ida-Viru Keskhaigla | Tervise 1, 31025 Kohtla-Järve | Privaatsusinfo