No module Published on Offcanvas position
Registratuur töötab E-R 8-18 33 111 33

Oleme usaldusväärsed, inimlikud, tegusad

registratuur kontakt

Ämmaemandusjuht Karina Semjonova: "Õnneks ei kuulnud me naiste soovi sünnitada Skype'is"

Beebitahvel 2021

Eelmisel aastal sündis Ida-Viru keskhaiglas 357 last: 182 poissi ja 175 tüdrukut.

1) Kas võrreldes 2020. aastaga on 2021. aastal Ida-Viru Keskhaiglas sündinud laste arv vähenenud või kasvanud?

Kui me võrdleme üle-eelmise ja eelmise aasta sünninäitajaid, siis võin öelda teatava kurbusega hääles, et 2021. aastal sündis Ida-Viru keskhaigla sünnitusosakonnas 46 beebit vähem.

2) Pöördudes statistika poole, keda Ida-Viru Keskhaiglas rohkem sündis, poisse või tüdrukuid?

Hoolimata paljude väljakujunenud arvamusest, et poisse sünnib vähem ja mehi on planeedil põhimõtteliselt vähem, tahan lisada, et viimase paari aasta jooksul on meil sündinud poisse rohkem kui tüdrukuid. Tegelikult, kui vaadata kolme kuni nelja aasta taguseid numbreid, näeme sama trendi, mis kinnitab, et poisse sündis veidi rohkem.

3) Kas poiste sünd erineb kuidagi tüdrukute sünnist? Kes nutab valjemini?

Siin on kõik individuaalne. Ma ei saa konkreetset trendi välja tuua. Sünniprotsess ei sõltu lapse soost. Teatavaks signaaliks sünnituse kulu kohta võib olla see, kuidas on kulgenud rasedus. Mis puutub imikute nuttu, siis sageli tuleb ette huvitavaid hetki – väike habras tüdruk võib nutta valjemini kui suur poiss. Jällegi, kõik sõltub konkreetsest beebist.

4) Sünnitus on stressirohke protsess, millega võivad sageli kaasneda ootamatused. Milliste ebatavaliste hetkedega on olnud tarvis sünnitusel toime tulla?

Mind on alati hämmastanud ja hämmastab (positiivses mõttes) kiire sünnitus, kui naist pole veel jõutud sünnitusosakonda registreerida ja ta sünnitab juba ooteruumis. Kõik võib toimuda nii kiiresti, et naine ei saa alguses isegi aru, et on juba sünnitanud.

5) Mida tähendab äkksünnitus? Kui kaua see peab kestma, et sünnitust saaks pidada äkksünnituseks? Kas niisugune sünnitus on füüsiliselt kergem?

Äkksünnituseks loetakse niisugust, mille puhul kogu sünnitusprotsess kestab esmasünnitajatel kuni kolm tundi ja varem sünnitanutel kuni kaks tundi. Hoolimata äkksünnituse lühikesest kestusest ei pruugi see füüsiliselt kergem olla, kuigi paljudel juhtudel on. Kui tuhud kestavad kümme tundi, on see midagi muud kui olukord, kus naine sünnitab paari tunniga – see on märgatavalt kergem.

6) Alati on arvatud, et sünnitus on puhtalt naiste asi. On see nii? Kas mehed on sageli sünnituse ajal kohal?

Meie ajal see enam nii ei ole. Mehed on sünnitusel üha enam kohal - see on nii naise kui mehe ühine soov.

7) Meeste käitumine sünnitusel, nende ülesanded ja hoiak?

Enamasti käituvad sünnitusel viibivad mehed väga rahulikult ja vaoshoitult, järgivad arstide soovitusi. Tavaliselt toetavad mehed sünnitusel naist moraalselt, aidates tal stressiga toime tulla. Samuti saavad mehed näiteks valu leevendamiseks masseerida alaselga ja aidata naisel kehaasendit muuta. Vahetult pärast sünnitust tehakse meestele ettepanek nabanöör läbi lõigata.

8) Eelmiste küsimustega samal teemal püsides ei saa ma küsimata jätta, kuidas on lood meessoost ämmaemandatega? Millised omadused peaksid neil olema, et naiste maailmas töötada?

Kui aus olla, siis meessoost ämmaemandatega pole ma veel kohtunud, ainult günekoloogidega. Arvan, et meesgünekoloogi töö kõige raskem osa on naise jaoks õigete sõnade leidmine. Patsiendiga õige kontakti loomiseks on vaja kõigepealt mõista naiste psühholoogiat ja mõnikord ka mõõdukalt ilmutada oma sentimentaalset külge.

9) Kas koroonaviiruse pandeemia tõsist mõju arvestades oli rasedatel sünnitusega seoses ootamatuid soove, näiteks võimalus Skype’i vahendusel veebis sünnitust läbi viia stiilis „teie juhendate ja jälgite meid ja me abikaasaga saame ise hakkama“? Kuidas reageeri(k)site sellisele erakordsele palvele?

Mul on väga hea meel, et me pole niisuguste palvetega kokku puutunud. Sünnitus peab toimuma spetsiaalse varustusega haiglaruumis, kus töötavad arstid ja kus on olemas kõik vajalikud tervishoiuteenused. Kodusünnitus võib toimuda vaid vastavat tegevusluba omava ämmaemanda juuresolekul. Igal juhul on kodusünnitus seotud suurenenud riskiga nii ema kui ka lapse jaoks. Sellel ei ole mõtet.

10) Millised kaks peamist nõu te annaksite noortele vanematele?

Eelkõige peaksid noored vanemad teineteist toetama. Ilma vastastikuse toetuseta on võimatu edukalt toime tulla raskuste ja ootamatute hetkedega, millega värsked vanemad silmitsi seisavad. Samuti ärge unustage pärast lapse sündi enda eest hoolitsemist. Laps on kahtlemata väga oluline, kuid oluline on meeles pidada, et ka vanematel on oma elu. Ma ei eita, et tasakaalu leidmine on üsna raske, kuid oluline on seda tasapisi teha.

Intervjueeris kommunikatsioonijuht Mihhail Tammearu

Erakorralise meditsiini osakond, Ilmajaama 12, Ahtme linnaosa, Kohtla-Järve
Ahtme aktiivravikompleks, Ilmajaama 12, Ilmajaama 14, Ahtme linnaosa, Kohtla-Järve
Järve tervisemaja, Ravi 10d, Järve linnaosa, Kohtla-Järve
Taastusravi- ja õendusabikliinik, Ravi 10, Järve linnaosa, Kohtla-Järve
Kiviõli tervisekeskus, Keskpuiestee 36, Kiviõli
Sillamäe tervisekeskus, Kajaka 9, Sillamäe
Torujõe noortekodu (sõltuvusprobleemidega noorukite ravikeskus), Torujõe 3, Järve linnaosa, Kohtla-Järve
IVKH vastuvõtud Narvas, Kerese Keskus, Kosmonaudi 4

Arve rekvisiidid:

SA Ida-Viru Keskhaigla

Reg nr 90003433

KMKR nr EE100863846

Tervise 1, 31025, Kohtla-Järve

Arvelduskontode numbrid:

SEB EE811010220029123013

Swedbank EE722200221019871533

LHV EE32770771003371793