Mida teha puugi ja rästiku hammustuste korral?

Rästiku ja puugi hammustusedInimesed pole ainsad, kes tahavad suverioodil peesitada päikese käes ja avastada uusi põnevaid kohti looduses, kus võivad sageli viibida kutsumata külalised. Loe, mida tuleb teha, kui kohtumist puugi ja rästikuga ei õnnestunud vältida.

❗️ PUUGIHAMMUSTUS

Puugid levitavad peamiselt kahte haigust: viiruslikku puukentsefaliiti ja puukborrelioosi. Kui oled avastanud oma kehal puugi:
ℹ️ eemalda puuk võimalikult kiiresti nahalt. Puugi eemaldamiseks võta peenikeste pintsettidega puugi pea lähedalt kinni ja sikuta ettevaatlikult (apteegis on saadaval ka spetsiaalseid puugi eemaldamise vahendeid).
ℹ️ Puugi eemaldamise järel pese hammustuskohta vee ja seebiga või puhasta desinfitseeriva vahendiga.
Kui Sul tekib mõne päeva või kuni kuu jooksul pärast kokkupuudet puugiga palavik või ilmnevad külmetushaiguse taolised haigusnähud või kui hammustuskoht hakkab punetama, siis tuleks pöörduda perearsti poole.

🐍RÄSTIKUHAMMUSTUS

Eesti ainuke mürkmadu on rästik, kuid kõikide madude hammustusi tuleks pidada ohtlikeks. Sageli on madu raske identifitseerida ning võib juhtuda et aetakse segamini mürgised ja mittemürgised isendid.
Levinuimateks sümptomiteks peale rästikuhammustust on turse, nahavärvuse muutus, seedehäired ja vererõhu langus. Kui rästik on hammustanud, siis:
ℹ️ palu kannatanul liikumatult lamada ja muuda hammustuskoht liikumatuks.
ℹ️ Kui kannatanu ei oksenda, anna talle natuke joogivett.
ℹ️ Ära proovi hammustuskohta noaga välja lõigata ega mürki välja imeda.
ℹ️ Vii kannatanu erakorralise meditsiini osakonda või kutsu kiirabi.

SA Ida-Viru Keskhaigla | Tervise 1, 31025 Kohtla-Järve | Privaatsusinfo