Psühhiaatria vanemarst dr Tuuliki Hion
Noored eriarstid on hinnatud spetsialistid, kes kujundavad meie tugevat meditsiinimaastikku. Neil on palju energiat, kiire töötempo ja oskus mitmeid asju korraga teha. Nimetatud tõigad soodustavad suurema hulga patsientide abistamist. Ida-Viru Keskhaigla psühhiaatria vanemarst dr Tuuliki Hioni hinnangul pakub keskhaigla tööandjana täna väga häid töötingimusi ning paindlikku tööaega. Just see viimane on noorte psühhiaatrite seas väga hinnatud võimalus, sest väga suur osa neist eelistab teha oma vastuvõtte kaugtööna. Üheks probleemikohaks peab dr Hion asjaolu, et tänased eestikeelsed residendid ja noored arstid omavad üsna tagasihoidlikku vene keele oskust, mis võib olla üheks takistuseks patsientidega suhtlemisel. Meie keskhaiglas osaleb patsiendiga kohtumisel ka meie vaimse tervise õde, kes saab vajadusel keeleprobleemidel abiks olla. Keelepraktika on saanud üheks põhjuseks, miks noored soovivad Ida-Virumaal töötada. Kuna Ida-Virumaal füüsiliselt kohalkäimine on paljude noorte arstide jaoks üsna keeruline korraldada, on kaugtöö võimaldamine meie jaoks võtmerollis. Kuna ambulatoorse psühhiaatria töö on üles ehitatud tihedale ja pikaajalisele koostööle patsientidega on meil ka palju korduvpatsiente, mistõttu uute haigete vastuvõtt on dr Hioni hinnangul tänaste inimressursside juures veidi komplitseeritud. Kaugtöö ja kohapealse vastuvõtu parimaks ühendamiseks on seetõttu ka väga oluline roll täita koordinaatoril. Oleme tänaseks suutnud sel viisil kaugtöö ja kohapealse töö nii patsiendile, kui arstile sobivalt ühendada. Dr Hioni sõnul on haiglate konkurents oma ala spetsialistidele täna üle Eesti väga tihe ning kõigil tuleb pingutada, et endale häid kolleege leida.
Tagasivaade 2021. aastasse: eelmise aasta septembris meid külastas Eesti Psühhiaatrite Seltsi Noorpsühhiaatrite sektsioon, mille liimetele tutvustasime karjäärivõimalusi Ida-Viru Keskhaiglas.
Eelmise aasta septembri alguses toimusid Ida-Virumaal Eesti Psühhiaatrite Seltsi Noorpsühhiaatrite sektsiooni traditsioonilised suvepäevad koos seminariga. Nimetatud sektsiooni näol on tegemist Eesti Psühhiaatrite Seltsi allharuga, mis koondab endas psühhiaatria residentuuri ning psühhiaatrite varase karjääri edendamisest huvituvaid seltsi liikmeid. Ürituse raames külastasid noorpsühhiaatrid Järve tervisemaja, kus neid tervitas ja tegi haiglat tutvustava ettekande ülemarst dr Toomas Kariis, noortele esinesid ettekannetega ka neuroloogia vanemarst dr Katrin Põld ja psühhiaatria vanemarst dr Tuuliki Hion. Hiljem oli noorpsühhiaatritel veel võimalus tutvuda dr Kariisi juhtimisel IVKH Ahtme üksusega ning siinsete ravi- ja töötamisvõimalustega.
Noorte vastuvõtu ühe korraldaja dr Tuuliki Hioni sõnul toimuvad noorpsühhiaatrite suveüritused igal aastal Eesti eri paigus, üritusele kutsutakse rääkima tavaliselt ka oma kogenenumaid kolleege ning võimalusel külastatakse alati mõnda kohalikku raviasutust. Dr Hion sõnas, et alustas koostöövõimaluste otsimist noorpsühhiaatritega kohe 2019. aastal, kui ta ise asus IVKH-sse tööle. Dr Hion pöörduski siis Eesti Psühhiaatrite Seltsi Noorpsühhiaatrite sektsiooni poole ettepanekuga korraldada nende järgmised suvepäevad Ida-Virumaal ning tutvuda selle raames ühtlasi ka IVKH tegevusega.
Rõõmu pakkus meile see, et päris mitu meid külastanud noorpsühhiaatrit kohtumise lõpus avaldanud valmisolekut IVKH-d tulevikus oma tööandjana tõsiselt kaaluma, mis tekitas väga positiivse tunde ning näitas, et noorpsühhiaatrite IVKH-sse kutsumine oli täitnud ühe oma olulisematest eesmärkidest.