29. oktoobril, ülemaailmsel insuldipäeval korraldas Ida-Viru Keskhaigla kohalikule kogukonnale infopäeva deviisi all „Insuldist lihtsas keeles“. Üritus toimus Kohtla-Järve Järve tervisemajas ja korraldati kahes osas, nii eesti kui ka vene keeles, mida sai jälgida otseülekandena haigla Facebooki lehe kaudu.
Insuldipäeva eesmärgiks oli juhtida tähelepanu sellele, et tegemist on väga tõsise haigusega, mille puhul ei tohi professionaalse abi andmisega viivitada, oluline on inimeste teadlikkus ja märkamine. Statistika kohaselt haigestub Eestis insulti igal aastal ligikaudu 4000 inimest, see arv on suurem kui teistes Euroopa riikides elanikkonna kohta. Selle aasta üheksa kuuga on Ida-Virumaal insult tabanud 310 inimest, neist 28 on lõppenud surmaga. Eelmise aasta samal perioodil registreeriti 280 juhtumit, millest 18 lõppes surmaga. Numbrid räägivad enda eest ja just selleks, et ära hoida halvimat ja kummutada ka mõningaid müüte, jagasid insuldipäeval infot oma ala spetsialistid.
Päeva moderaator Ida-Viru Keskhaigla juhatuse liige, ülemarst dr Pilla Letjuka, kes on erialalt neuroloog, selgitas oma esitluses, mis on üldse insult, kuidas hoiduda insuldist ja mil viisil sümptomeid ära tunda. Mis võivad olla insuldi riskideks ja millised on tunnused ehk ohumärgid, et lähedased saaks võimalikult kiirelt reageerida.
Paar aastat tagasi lõppes Eestis neli aastat väldanud insuldi juhtprojekt, kus üheks osalejaks oli ka Ida-Viru Keskhaigla. Projekti eesmärk oli parandada insulti põdenud inimeste elukvaliteeti. Selle projekti suurimaks väärtuseks toodi välja patsiendikesksus ja süvendatud tähelepanu patsiendi insuldijärgsele toimetulekule. Projekti eestvedajaks oli haigla poolt neuroloog dr Katrin Põld, kes andis ülevaate projekti tulemustest ja käekäigust üldiselt. Ta tõi esile, et projektijärgselt toimib edukalt insulijärgset elu toetav veebileht (www.eluparastinsulti.ee), lehel on palju kasulikke videoid ja juhiseid, kuidas lähedased või hooldajad patsienti aidata saavad. Projekti käigus tõsteti oluliselt inimeste teadlikkust ja loodi vajalikke abimaterjale.
Toona liitus projektiga Julia Kozlova, kes on tänase päevani tegev insludikabinetis õena. Julia tutvustas, millised on insuldikabineti võimalused ja milliseid tegevusi pakutakse patsientide ning nende lähedaste toetamiseks. Insuldiõe teenus sisaldab patsiendi vajaduste hindamist pärast ravi, ühiselt tegeletakse järgmise insuldi ennetamise nimel, püstitatakse eesmärgid ja püütakse parema tulemuse poole.
Taastusravi- ja õendusabikliiniku juhataja ja füsioterapeut Eveli Tamm tutvustas, millised on meie taastusravi võimalused, mida saab patsiendi heaks teha ja kuidas patsient ise saab ennast aidata, et võimalikult hästi taastuda ja eluga toime tulla.
Infopäeva lõpuks jagas kuulajatele oma kogemuslugu 45-aastaselt insuldi läbi elanud õpetaja Olga, kes on hea näide lähedaste kiirest reageerimisest ja õigeaegsest haiglasse jõudmisest. Päeva moderaator dr Pille Letjuka rõhutatu sai kinnituse, et aeg on aju ja kiire tegutsemine on sellisel puhul ülioluline.
Usume, et korraldatud infopäev oli kohaletulnud meditsiinihuvilistest gümnasistidele ja teistele kuulajatele kasulik ning silmiavardav, et ennetada, märgata ja ära tunda võimalike sümptomitega lähedasi ning kaaskodanikke.
Vaata infopäeva meie FB lehelt: https://fb.watch/vDsbs8PSBi/
Lisaks: https://www.insult.ee ja https://insult.ee/ru/
Loe korraldatud insuldipäevast lisaks ajalehest Põhjarannik: https://pohjarannik.postimees.ee/8126769/insuldi-eest-pole-keegi-kaitstud-ka-noor-ja-tegus-inimene?fbclid=IwY2xjawGUlUtleHRuA2FlbQIxMAABHT-FMZTbXTJxiVmNxK6TT_PkzAeTv9LngtYbsbx_aA0QcG8wObafcuOWKw_aem_J8KQrtRLiKRI_9VpL22U-w
Ja uudislõiku venekeelsetest AK-st: За год выросло число случаев инсульта в Ида-Вирумаа | Ида-Вирумаа | ERR